Novinky na serveru www.flamencheco.cz

::: *Víkendové kurzy s LA BAMBINOU ze Sevilly* - 6.-8.9.2019 Sevillská tanečnice, která se velmi úspěšně v Praze uvedla na jarním tablau se vrací v září, aby učila v Tanečním studiu Element pravidelné lekce od 6.do 11.září. V rámci výuky proběhnou i víkendové kurzy. Jejich přesný rozvrh v rozvrhu kurzů na flamencheco.cz. V neděli večer 8.9.2019 od 19h se koná TABLAO EN PRAGA se sevillskou tanečnicí LA BAMBINOU a Janou Drdáckou. Doprovod na kytaru MORENITO DE TRIANA a na cajón MATEO GARRIGA. Jednotné vstupné 200kč u vstupu.

::: *CONCHA JAREÑO v Praze!* - 11.-13.10.2019 Taneční studio Element. V říjnu zavítá poprvé do Prahy úchvatná tanečnice a inspirující učitelka flamenka Concha Jareño. Víkendové kurzy od pátku do neděle se budou konat v tanečním studiu Element. Kompletní rozvrh bude publikován brzy na fb studia nebo na www.flamencheco.cz v sekci Kurzy.

::: Podzimní kurzy jsou on-line! Začínáme 6.9.! Rezervujte si své místo v kurzech už nyní. Rozvrh najdete zde:http://www.flamencheco.cz/cs/html/pages/kurzy_terminyceny.php. V nabídce najdete RUMBA/TANGOS pro začátečníky pondělky 18-19h, ALEGRÍAS (st 19-20h) a GUAJIRA S MANTÓNEM (pá 17-18h) pro mírně pokročilé a FARRUCA/TIENTOS po 20-21,30h a CAÑA/BAMBERA st 20-21h pro pokročilé. Všechny úrovně mohou využít kurz PALMAS, RYTMUS, TECHNIKA po 19-20h, BODYWORK st 18-19h a BATA DE COLA technika pá 18-19h.

::: Cristina Aguilera na jaře do Prahy nepřijede. Cristina mi nedávno domluvené kurzy zrušila s důvodem, že byla pozvána na letní festival Iberika a organizátoři (Petr a Cristina Vítovi) ji dali podmínku, že předtím do Prahy učit nepojede. V příští sezoně bude jiný hostující lektor, těšte se spolu se mnou! :)

::: MASÁŽE VE STUDIU ELEMENT - po domluvě. Od března jsou nově v Tanečním studiu Element k dispozici masáže od dvou vynikajících masérů, kteří se zde budou střídat: Johanka Špicnerová (pouze pondělí), tel.776582282 a Standa Tejkl (po,čt, po dohodě jiné dny), tel.731457883. V případě zájmu se prosím obraťte přímo na maséry.

::: TABLAO EN PRAGA! - Flamenco-latino fusion z Uruguaye - 21.1. ve 20h, Studio Element. Gonzalo Franco (kytara, zpěv) a Adriana Puoy (flamenkový tance) jsou přední představitelé flamenka v Uruguayi. Jejich styl je neopakovatelný a jedinečný. Flamenko se v jejich podání dostává pod vliv latinskoamerické populární hudby a argentinského tanga. Gonzalo Franco se vrací po 5 letech do České republiky a představí v Praze v řadě druhé CD autorské hudby. Jeho žena ho doprovodí tancem a objeví se i speciální host. Vystoupení bude doplněno místními umělci, kteří se věnují flamenku. Hudební složku doplní Jan Pospíšil (doprovodná kytara), Mateo Garriga (cajón, palmas), Ivan Macenauer (baskytara) Petra Dokládalová (zpěv) a o další taneční vstup se postará Jana Drdácká. Nenechte si ujít atmosféru latinskoamerického léta v rytmu flamenka v zimou zmítané Praze.

::: *ZIMA 2018* - kurzy Jany jsou na webu, Lucky již brzy, Eda bude také! :) Milí flamenkoví nadšenci. Kurzy flamenka s Janou Drdáckou na další trimestr jsou na webu! Hlašte se zde: http://www.flamencheco.cz/cs/html/pages/kurzy_zapis.php. Všechny kurzy navazují na podzimní, možnost nového začlenění se do kurzu je v kurzu BULERÍA ROMANCEADA (po 18-19h) a po domluvě FANDANGOS DE HUELVA (st 19-20,30h). Pokročilé kurzy TARANTOS/TIENTOS (čt 20-21h), SOLEÁ POR BULERÍAS/ROMANCE (po 19-20h) a ALEGRÍAS S MANTÓNEM (pá 17-18,30h) dokončí v tomto trimestru celou choreografii. Kurz TANGOS DE GRANADA (čt 20-21h) bude doplněn o víkendový intenzívní trénink (28.ledna) pro případné zájemce o začlenění se do kurzu. Tanečníci s ambicí potrénovat a zlepšovat tance z minulých let, sledujte poloprofi tréninky s názvem REPERTOÁROVÉ LEKCE (pá 18,30-20h). A všichni jste samozřejmě zváni na BODYWORK - cardio, posílení, protažení nejen pro tanečníky s prvky bojových umění, pilates a jogy. Kurzy Lucky a sobotní speciál Edy budou doplněny v nejbližších dnech. Těšíme se na vás v novém roce a přejeme klidný a šťastný konec roku! Jana a spol.

::: FLAMENCO DE COLORES X. - studentské vystoupení 26.6.2017 v 19,30h v Městské knihovně Praha. Závěrečné vystoupení studentek a studentů flamenkové školy lektorky a tanečnice Jany Drdácké se letos koná ve velkém sále Městské knihovny v Praze. Choreografie studenti a studentky nastudovaly v letošním školním roce v kurzech Jany Drdácké a Lucie Bevelaqua. Hudební doprovod k vybraným kurzům a k vystoupení lektorek: kytara a zpěv Morenito de Triana, kytara Jan Pospíšil, zpěv Petra Dokládalová. Rezervace vstupenek zde: https://www.mlp.cz/cz/akce/e20157-flamenco-de-colores-x/?knihovna=

::: ANA & SARA - VYPRAVĚČKA/STORYTELLER/LA NARRADORA - 22.5. 2017 ve 20h, Divadlo Ponec,Husitská 24a,P3. Srdečně zveme na reprízu projektu flamenkové tanečnice JANY DRDÁCKÉ s tanečnicí kathaku, ANEŽKOU HESSOVOU. Projekt nazvaný Ana&Sara - Vypravěčka zkoumá a přibližuje divákům dvě hudebně-taneční tradice, španělskou a indickou, skrze osobní příběhy a přístup k těmto tradicím každé z interpretek. Flamenco a kathak kdesi v minulosti společné kořeny a společného prostředníka – cikánské hudebníky a tanečníky, kteří prvky indického tance po své dlouhé pouti Asií a Evropou vnesli do andaluského flamenka. Taneční představení Jany a Anežky ale nepátrá po přesných historických souvislostech spojení flamenka a kathaku. Naopak si s těmito tradicemi pohrává osobitým způsobem a přináší jakousi intimní výpověď dvou žen, které svůj umělecký život zasvětily poznávání a přibližování těchto kultur českým divákům. V odlescích těchto dávných, téměř mytologických, kultur hledají své vlastní hlubiny a touhy, své vlastní já... DIVADLO PONEC, 22.5.2017 ve 20h, Husitská 24a, Praha 3, tel.224817886, 222721531. Koupit vstupenky můžete zde: http://www.divadloponec.cz/predstaveni/ana-sara-vypravecka#2017-05-22%2020:00 Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=yadgtFsq-Bw

::: FLAMENCO DE COLORES X. - STUDENTSKÉ VYSTOUPENÍ SE LETOS KONÁ 26.6.2016 v Městké knihovně Praha. Přijďte se podívat a podpořit naše student(k)y na jejich veřejné přehlídce letošních choreografií. Vystoupí i lektorky Jana Drdácká a Lucie Bevelaqua v doprovodu kytaristy Morenita de Triany.

::: *JARO 2017* - FLAMENCO KURZY DUBEN-ČERVEN 2017. 3.4.začíná jarní trimestr kurzů flamenka v Tanečním studiu Element, Opletalova 27, Praha 1. Zápis do kurzů najdete zde: http://flamencheco.cz/cs/html/pages/kurzy_zapis.php. Většina kurzů navazuje na zimní trimestr, pokračujeme v nácviku choreografií. Volná místa jsou v kurzu ZAČÁTEČNICKÁ TECHNIKA + FANDANGOS DE VUELVA st 20-21h, SOLEÁ POR BULERÍAS+TECHNIKA po 18-19h s Janou a NOVĚ BATA DE COLA PRO ZAČÁTEČNÍKY st 21-22h + neděle (konkrétní data v rozvrhu).

::: FLAMENKOVÉ JARO - PŘEDNÁŠKY V MK, ANDALUSIE ZÁJEZD, SEMINÁŘE BRNO, BRATISLAVA. Po úžasném semináři s Rafaelou Carrasco pokračuje flamenkové jaro dalšími akcemi: 19.4.se koná v Městské knihovně v Praze předáška Jany Drdácké o flamenku, především vývoji a základnímu rozdělení stylů a jejich charakteristik. Informace zde: https://www.mlp.cz/cz/akce/e19768-o-flamenku/. Druhá přednáška 31.5.bude navazovat a věnovat se budeme konkrétněji tanečním specifikům flamenka a různým osobnostem, kteří vývoj flamenka ovlivnili. 23.4.odjíždíme na JARNÍ ZÁJEZD DO ANDALUSIE - informace a přihlášky na www.flamencoandalusie. cz. Nenechte si ujít tuto luxusní a komorní událost, celý týden se vám budou intenzívně věnovat průvodkyně Zdenka a flamenková tanečnice a lektorka Jana a zažijete spoustu flamenkových i turistickým lahůdek, ke kterým se samy těžko na výletě do Andalusie dostanete :) Jana Drdácká učí v Bratislavě u Libušky Bachraté, 7.-9.4. (Nám 1.mája 10-12, info https://www.facebook.com/events/1871108193137148/) a v Brně u Pavla Lhotského 13.-14.5. Těším se! :) Jana

::: Vánoční večírek v Elementu pro současné i minulé studenty - 10.12.2016 od 18,30h. V sobotu 10.12. od 18,30h se koná vanoční večírek ve studiu Element. Těšíme se, že se stavíte na skleničku a popovídání! Jana a Lucie

::: Fotky z loňského studentského představení FLAMENCO DE COLORES IX. najdete zde: https://photos.google.com/share/AF1QipOefdobrFZgRaKY_896-vTB2bw9tEcoXPT8vYCA300wUBVsb9PNi7ROq8CxxZ1Ajw?key=NldIaEkxYzhMdFpyMUNjOEdpaGlsWlFEZ3FYcFZR. Autorem snímků je Miroslav Kučera, v případě zájmu o fotku s větším rozlišením pište prosím na kucera.picter@post.cz.

::: ALMA FLAMENCA - tanečník Juan Polvillo uzavře turné v Praze v Divadle ABC, 1.6.2014 od 19,30h. Sevillský tanečník Juan Polvillo, česká tanečnice Jana Drdácká a slovenský kytarista Morenito de Triana uvádějí svůj 1. společný hudebně-taneční projekt. Cílem představení je představit divákům, v rámci středoevropského turné, klasický formát flamenkových divadelních prezentací v osobitém zpracování přední české tanečnice a významného sevillského tanečníka. Tématem představení jsou základní lidské emoce - touha, vášeň, melancholie, radost či osamělost. Flamenkový taneční styl přetavuje tyto emoce do formy, která je ojedinělá a přes své hluboké kořeny dokáže přinášet účinkujícím i divákům stále novou a novou inspiraci. Po Bánské Bystrici, Ljubljaně, Vídni pokračuje turné v Brně 23.5., Plzni 24.5., Katowicích 28.5., Bratislavě 29.5. a uzavře ho pražské vystoupení v Divadle ABC 1.6. Vstupenky v pokladně divadla nebo na webu www.m-d-p.cz. Rozhovor s tvůrci představení na ČR2 Vltavě: http://www.rozhlas.cz/mozaika/divadlo/_zprava/flamenco-plne-emoci-a-improvizace-navstivi-brno-plzen-a-prahu--1353287

::: ČRo3 Vltava, Mozaika - rozhovor s Janou Drdáckou o představení TEĎ. Záznam včerejšího rozhovoru na Vltavě - na flamenko a představení TEĎ / 24.11. 20h Divadlo Rokoko / se mne ptal Petr Gojda: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3009800

::: Otevíráme TABLAO en PRAGA ! - ne 24.3.od 20h - Studio Element, Opletalova 27, Praha 1. Po vzoru andaluzských komorních hudebních klubů otevíráme tzv.Tablao i v Praze. Každý měsíc se můžete těšit na flamenkové taneční vystoupení s živým doprovodem muzikantů ze skupiny Flamenco Element (www.flamencoelement.cz). Vedle Jany Drdácké a Eduarda Zubáka zatančí na otevření 24.3. pokročilé studentky a amatérky flamenka. Vstup je 150kč, místa jsou omezená, do klubu se pouští 15min před začátkem.

::: STUDIO ELEMENT - OPLETALOVA 27, PRAHA 1 - nové centrum flamenka ve středu Prahy! Nové flamenkové studio v centru Prahy konečně otevřeno! STUDIO ELEMENT je vedle tance zaměřeno na celostní péči o zdravou stravu (Lucie Bevelaqua) a pohyb, jakožto i na dětské aktivity rozvíjející tanec a hudební vnímaní. Kromě flamenka (nově přidaný kurz TANGOS S LUCKOU út 17-18h a TECHNIKA S EDOU čt 20-21h) najdete v novém studiu pravidelné kurzy terapeutické hatha jógy s Katrin Koehler (út 10-11,30h), kurzy pilates (út 17-18h), cvičení pro seniory (čt 10-11, út 13-14) a cvičení na zdravá záda (čt 11-12) s Pavlou Stibůrkovou a MASÁŽE (David Jindáček po a čt, Pavla Stibůrková út). Dětské kurzy budou doplněny průběžně. Informace o všech aktivitách i aktuální rozvrh najdete na www.studioelement.webnode.cz.

::: Video sestřih z představení Flamenco Element y Ismael Fernandez. 14-ti minutový sestřih z loňského představení najdete zde: http://flamencoelement.cz/video-z-predstaveni-flamenco-element-a-ismael-fernandez-2/. Rádi uslyšíme vaše komentáře, pište na info@flamencoelement.cz.

::: POZOR - mail info@flamencheco.cz slouží pouze k rozesílání novinek. Pokud nás chcete kontaktovat, pište nám prosím na jana@flamencheco.cz.

::: Reportáž o flamenkové módě a flamenkovém tanci na TV Metropol. O kostýmech a módě hovořila Petra Šťastná, o flamenkovém tanci a stylech, včetně reportáže z tréninku pokročilých studentek, Jana Drdácká. Reportáž z 30.8. najdete zde: http://www.metropol.cz/porady/lady-m/535/archiv/

::: *Duende, Gracia, Compás* - recenze na poslední vystoupení Jany Drdácké a její flamenkové školy tance v Divadle ABC 15.5. najdete zde: http://www.tanecnizona.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=394&Itemid=42

::: Fotky z Flamenco Element & Ismael Fernández, Divadlo ABC 10.4.2011. Momentky z nedávného představení od plzeňského kytaristy a kmotra skupiny FE najdete zde: https://picasaweb.google.com/flamenco.cz/FlamencoElementIsmaelFernandez.

::: Fotky z plzeňského vystoupení Flamenco Element y más... a z inagurace nové flamenkové formace Flamenco Elementu 16.10.2010. Autor fotek je kmotr nové skupiny, plzeňský kytarista Zdeněk Martínek. http://picasaweb.google.com/flamenco.cz/TydenHispanskeKulturyVPlzni2010FlamencoElement#

::: Flamenkový blog Lenky Staníčkové. Autorka mnoha článků a rozhovorů na www.flamenco.cz (a studentka flamenka) Lenka Staníčková uvedla v chod svůj blog http://flamencolenkastanickova.blogspot.com/ , ve kterém se soustředí především na zpěv a najdete zde plno zajímavých detailů, fotek i osobních postřehů a názorů.

::: Pravopis slova FLAMENCO v češtině. Vzhledem k množícím se dotazům na správný pravopis slova Flamenco a jeho pádů a odvozenin, uvádíme informaci poskytnutou Jazykovou poradnou Ústavu pro jazyk český. Ve všech nepřímých pádech a odvozeninách cizích slov obsahujících v koncovce písmeno c vyslovované jako k se připouští pravopis jak s c (respektuje původní grafickou podobu slova) tak s k (respektuje fonetický charakter češtiny), např.flamenkový/flamencový, s flamenkem/s flamencem. Na tomto webu se budeme držet tradičnější a dle našeho názoru přirozenější varianty s k (Flamenco, ale flamenková kytara, apod.)